انواع کاربری زمین

2023-06-24
0 نظر
انواع کاربری زمین​

انواع کاربری زمین

مهمترین نکات قبل از خرید زمین که با دانستن کاربری زمین می توانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

کاربری زمین چیست؟

کاربری زمین به نوع استفاده آن گفته می شود. تعیین زمین ها در کاربری های مختلف بر اساس مطالعات انجام شده از شهر و نوع پراکندگی فعالیت های شهری انجام می شود.

انواع زمین کاربری

  • زمین کاربری مسکونی
  • زمین کاربری کشاورزی
  • زمین کاربری تجاری
  • زمین کاربری صنعتی
  • زمین کاربری ورزشی
  • زمین های فاقد کاربری 

زمین کاربری مسکونی

خرید زمین با کاربری مسکونی یکی از اولین نوع کاربری هایی می باشد که اکثر خریداران در این زمینه با تجربه می باشند.

کاربری مسکونی در باره ملک و یا زمینی صدق می کند که برای سکونت بوده و افراد در آن زندگی می کند. این نوع ملک ها به سه دسته تقسیم می شوند و عبارت از: زمین مسکونی ، ویلایی و آپارتمانی

ملک آپارتمان به ساختمانی گفته می شود که چندین خانوار در آن ساختمان زندگی می کنند.
ملک ویلایی نیز به ساختمانی گفته می شود که یک خانوار به صورت مستقل در آن زندگی می کند و دیگر ساختمان ها مشترک نباشد.

زمین کاربری کشاورزی

این نوع زمین ها به دو دسته تقسیم می شوند و عبارت اند از: زمین های زراعتی و زمین های باغ

به زمینی گفته می شود که در آن محصولات زود بازده کشا می شود و طی مدت یک الی دو سال برداشت می شود. این محصولات عبارتند از: ذرت ، گندم ، انواع صیفی جات و ….. این نوع زمین ها معمولا در حومه شهر ها و روستا می باشد. 

این نوع کاربری به زمینی که دارای درختان مثمر میوه بوده و طبیعتی دلنشین داشته باشد را باغ می گویند.

انواع کاربری زمین​

زمین کاربری تجاری

 زمین هایی مانند: رستوران، فروشگاه عمده ، دفاتر خدماتی و… ساخته شده اند و یا قصد ساخت آن را دارند، را زمین تجاری می نامند. در حین خرید زمین تجاری، خریدار می بایستی برای ملک خود مجوز تجاری دریافت کند.

انواع کاربری زمین​

زمین کاربری صنعتی

زمین هایی مانند: انبارها ، شرکت ها ، مراکز تولیدی بزرگ ، کاخانه ها ، کارگاه ها و مواردی از این قبیل را زمین صنعتی می نامند. معمولا این نوع ملک ها در خارج از شهر ها فعالیت دارند. حتی ممکن است این نوع ملک ها در شهرک های کوچیکی احداث شده باشد و با گذر زمان و رشد جمعیت آن منطقه در میان یک شهر قرار گرفته باشد.

انواع کاربری زمین​

زمین کاربری ورزشی

این نوع ملک ها به تازگی در کشور ما رونق یافته است و اکثر زمین ها کاربری ورزشی دولتی تهیه و ساخته می شود. اما امروزه با گذشت زمان شرکت های خصوصی شروع به ساخت محیط ورزشی نموده اند. این نوع ملک ها در زمینه ورزشگاه ها ، باشگاه های ورزشی و استخر های سر پوشیده و باز می باشد.

انواع کاربری زمین​

زمین کاربری فاقد

یکی از مهمترین توضیحی که برای این سوال وجود دارد ، حفظ اهداف زیست محیطی است.کاربری اراضی می تواند مفید باشد. به این صورت که با این عمل شما رسما از مناطقی که باید حفظ شوند، محافظت می کنید. برای مثال با تعیین کاربری باعث جلوگیری از تخریب زمین و حفظ پیوند شهر و طبیعت ، حفظ منابع تاریخی و فرهنگی شده ایید. با این اتفاق نه تنها شما باعث حفظ برخی منابع شده ایید بلکه ناخواسته موجب رفاه عمومی و مردمی نیز شده ایید.

مناطق مناسب برای خرید زمین

با توجه به مطالب فوق ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که کدام مناط برای خرید زمین مناسب می باشند. برای اینکار ابتدا باید کاربری زمین را مشخص نمایید. به عنوان مثال برای احداث ساختمان تجاری می بایستی زمین کاربری تجاری باشد.